MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya’dan yerel seçim açıklaması

Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 Yazarı Mehmet Acet, bu hafta Başkent Kulisi’nde MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’yı ağırladı.

Karakaya’nın açıklamalarından satır başları:

Yerel seçimlerine sonuçları itibariyle baktığımızda beklenenden çok daha farklı bir sonuç ortaya çıktı. Böyle bir sonucun çıkacağı geriye dönüp baktığımızda emareleri vardı. Ekonomiyle ilgili emekli zamlarıyla ilgili şikayetler vardı. Biz siyasiler sahadayken gösterilen ilgi ve alakayı kendimize doğru düşünerek farklı sonuç bekleyebiliyoruz. 

“HEZİMET OLARAK ALGILAMAMAK LAZIM”

Sonuç itibariyle şunu ifade etmeliyiz, ‘Millet ne karar verdiyse odur’. Bu kararı anlamaya çalışmalıyız. Sayın Genel Başkanımız Bahçeli de ‘Bu konuda gerekenleri yapacağız’ dedi. 

Her seçim ve seçim sonrasında olduğu gibi algı yönetimi devreye girer, herkes kendisini başarılı gösterme girişimlerinde bulunur. Bu yerel seçimler aslında çok faktörlü, çok değişkenli bir seçim. Yerel seçimlerin kendilerine has özellikleri var, çok adaylı bir seçim. Belediye başkanlığı seçimleri çoğunluk sistemiyle belirlenir. Belediye başkanlıklarında alınan oylar, genel ekonomik durumla ve özellikle de adaylarla bağlantısı var. Bu açıdan bakıldığında çoğunluk sistemine göre belirlenen sonucu kaybetmiş olabilir bir siyaseti parti ama bir hezimet olarak algılamamak lazım. 

“GECİKMİŞ BİR FATURA OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ”

Siyaset devamlılık arz ediyor, biz genel seçimlerin ardından yine sahalardaydık. Burada gördüğümüz şey şu, aslında genel seçimlerde de bir uyarı vardı. Genel seçimin dinamikleriyle yerel seçimlerin dinamikleri farklı. Bu uyarıyı genel seçimlerde de yapma niyetindeydi vatandaş ama Cumhur İttifakı’nın karşı tarafına baktığında ülkenin güvenliğini emanet edemedi. Vatandaşımızın genel seçimlerde yapmadığı uyarıyı bu yerel seçimlerde gördük. Gecikmiş bir fatura olarak düşünebilirsiniz. 

Türkiye haritasına baktığınız zaman birileri kalkıyor karşı taraf için hezimet olarak değerlendiriyor. 51 ilde İl Genel Meclisi üyeliği seçimleri yapılıyor. Seçim sonuçları çıkınca belli kesimler belli maksatlarla ya da cahillikle bir algı oluşturmaya çalışıyor.

“MHP TÜRKİYE’DE ÜÇÜNCÜ SIRADA”

İl Genel Meclis üyeliğinde MHP Türkiye’de üçüncü sırada. 2019 yılından önemli bir farklılığı yok. Belediye başkanlığında bir partinin adayını vatandaş beğenmeyebilir. Parti dediğiniz zaman tamamen partisine oy verdiği yer, İl Genel Meclis üyeliğidir. 

“Sanki MHP ve AK Parti o kadar çok oy kaybetti” deniliyor, bu doğru değildir. Belediye başkanlıkları çoğunluk sistemine göre belirlenir, bir oyla kazanılır. 

MHP’nin bu yerel seçimlerde kazandığı belediye başkanlıklarına baktığınız aslında 2019’dan çok da farklı değil. Yeni eklediği yerler de var. 220 belediye başkanlığını MHP kazanmış. 

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

İttifaklar arasında kitlesel anlamda yoğun bir oy geçişi yok. Cumhur İttifakı’ndan CHP’ye ya da karşı tarafa kitlesel olarak yoğun bir oy geçişi olmadı. Belediye başkanlığı seçim sonuçlarıyla genel seçim sonuçlarını karşılaştıramazsınız. Burada kesinlikle bir mesaj var, o kadar belediyeyi CHP’ye vermek bir mesaj. Sandığa gitmeyerek bir mesaj gönderdi vatandaş. 

Bu seçimlerin erken seçimle hiçbir bağlantısı yok, bunu zaten CHP Genel Başkanı Özel de rakamları okudu. Erken seçim olayı mevcut Cumhurbaşkanlığı sisteminde de yok. Bu sistemler tamamen ayrıştırıldı. Vatandaş oyunu neye göre veriyor, çıkan Cumhurbaşkanı adayına göre. 

“ORADAKİ SEFALETİN SEBEBİ TERÖR ÖRGÜTLERİ”

Türkiye’nin gerçekten anayasa değişikliğine ihtiyacı var. Türkiye’ye bir çok açıdan bakıldığında mevcut anayasada bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da 31 Mart akşamı yaptığı konuşmada bu işaretleri verdi. 

Van’da başlayan sokak hareketleri, PKK’nın çağrısı. Vatandaşımızın bunlara dikkat etmesi gerekiyor, bunların arkasında kimin olduğunu iyi görmesi lazım. Türkiye’nin son dönemlerde kalkınma yolu projesi önemli ölçüde bir noktaya geldi. Bu bölgelerde ekonomi gelişmezse terör yuvalanmaya devam edecek. Oradaki yoksulluğun, sefaletin sebebi terör örgütleri. Kalkınma yolu projesi bölgesel ekonomiye çok ciddi katkı verecek. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x